دفتر مرکزی: 66097851 | مرکز تعمیرات: 66097859 | شعبه شرق: 77978135 | شعبه هفت تیر: 88836102 | شعبه جنوب: 55300568 | شعبه غرب: 44153186 | شعبه شمال: 26721443 | شعبه اسلامشهر و رباط کریم: 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

فواید آب

فواید آب و هیدراته ماندن

حتما در بسیاری از مکان‌های عمومی و حتی برخی سایت‌های سلامت و بهداشت از فواید آب به شما توضیحاتی داده شده است. در این مقاله سعی می‌کنیم از دو فایده‌ی مهم نوشیدن آب و تاثیر آن بر خواب و زیبایی صحبت کنیم. موارد بسیاری وجود دارد که فواید آب و هیدراته ماندن را مانند معجزه‌ای برای سلامت و شادی و نشاط ذکر می‌کنند. ضمنا اگر شما از آن دسته هستید که آبسردکنتان خراب شده حتما برای تعمیر آبسردکن خود اقدام فرمایید.

فواید آب برای ورزشکاران

در دنیای امروز نوشیدن آب امری مهم در زندگی ما هست و همانطور که در مقاله‌ی تشخیص آب سالم و ناسالم گفته‌ایم. نوشیدن 11 فنجان آب سالم برای بانوان و 12 فنجان آب سالم برای آقایان ضروری است. این در حالی است که در قدیم این مقدار 8 فنجان آب بود. اگر هر لیوان را 1.5 برابر فنجان در نظر بگیریم؛ می‌بایست شما حداقل در روز 8.5 لیوان آب بنوشید. این مقدار برای زمانی است که شما تعریق آنچنانی نداشته باشید.

چگونگی فواید آب بر الگوی خواب

هیدراتاسیون برای بسیاری از جنبه های سلامت ما مهم است. بعدی در لیست ارتباط بین هیدراتاسیون و الگوهای خواب شما است. همیشه خسته هستید و در شب برای خوابیدن مشکل دارید؟ فقط ممکن است این باشد که شما کم آب شده اید. در ادامه بخوانید تا بدانید خواب و آبرسانی به بدن چگونه به هم مرتبط هستند.

فواید آب برای ریلکس ماندن

فایده ی آب مبارزه با کم آبی

وقتی آب کافی نمی‌نوشیم، در طول روز احساس خستگی و تنبلی می کنیم. تمرکز در محل کار دشوار است و حتی ممکن است متوجه شوید که پشت میزتان به خواب می‌روید. اگر در محیطی هستید که امکان آن وجود دارد که بخوابید، ممکن است در نهایت در طول روز چرت بزنید یا در حین رفت و آمد از محل کار به خانه بخوابید و اگر در طول روز زیاد بخوابید، ممکن است در شب به سختی بخوابید.

فواید آب در طول روز

فواید آب برای تنظیم خواب

اگر هنگام رفتن به رختخواب دچار کم آبی می‌شوید، تعدادی از اثرات منفی وجود دارد که بر خواب شبانه شما تأثیر می‌گذارد. اولا، کم آبی تولید ملاتونین طبیعی را در بدن شما کاهش می‌دهد. این هورمون به تنظیم چرخه‌ی خواب ما کمک می‌کند. اگر آن را کم تولید می‌کنید، پس به سختی می‌توانید به خواب بروید و در طول شب بخوابید.

از اثرات کم شدن آب بدن این است که خواب شبانه‌ی شما مختل شود. دهان و گلوی شما خشک می‌شود و منجر به سرفه و خروپف در شب می‌شود که می‌تواند شما را از خواب بیدار کند یا حداقل باعث گلودرد شما در صبح شود. کم آبی همچنین می‌تواند باعث گرفتگی عضلات در شب شود که احتمالاً درد آن شما را از خواب بیدار می‌کند.

یک چرخه معیوب و بی فایده

تمام اثرات ذکر شده در بالا می‌تواند یک چرخه معیوب از عادات خواب ضعیف ایجاد کند. شب ها بیدار می‌مانید، روز بعد احساس تنبلی می‌کنید، چرت می‌زنید، و سپس آن شب نمی‌توانید دوباره بخوابید. بهترین راه برای خروج از این چرخه نوشیدن آب کافی است. سعی کنید حداقل 11 فنجان آب در روز بنوشید و در طول روز برای خود موسیقی پخش کنید. قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا در طول شب هیدراته بمانید، اما نه چندان نزدیک به زمان خواب، در غیر این صورت شب بیدار خواهید شد و به حمام نیاز خواهید داشت. و نوشیدنی‌های شیرین را با آب جایگزین کنید تا هیدراتاسیون خود را افزایش دهید.

 

نکات دیگر فواید آب

با افزایش سن، بدن ما و نیازهای آن تغییر می‌کند. در کودکی می‌توانید تمام روز بدوید، اما یک تمرین سخت در بزرگسالی انجام می‌دهید و احتمالاً روز بعد احساس درد می‌کنید. یکی دیگر از نیازهای تحت تاثیر سن، هیدراتاسیون است. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه نیازهای آب بدن شما و اثرات کم آبی با افزایش سن تغییر می‌کند.

محتوای آب بدن شما

درصد بالایی از بدن ما از آب تشکیل شده است. به همین دلیل است که کم آبی بدن می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اما، این درصد از محتوای آب در واقع با افزایش سن تغییر می‌کند. درصد آب در نوزادان حدود 75 درصد است، اما این درصد پس از سال اول به سرعت به 65 درصد کاهش می‌یابد. به طور متوسط، بدن بزرگسالان حاوی تقریباً 55 تا 60 درصد آب است که ممکن است با رسیدن به سنین بالا کاهش یابد.

از آنجایی که افراد مسن دارای محتوای آب کمتری هستند، نوشیدن مقدار زیادی آب برای آن‌ها لازم است تا سطح مایعات خود را دوباره حفظ کنند، به خصوص در هوای گرم یا وقتی ورزش می‌کنند.

فواید آب و تاثیر بر سن و سال

این فقط سالمندان نیستند که بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند، بلکه نوزادان و خردسالان نیز بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند. اگرچه در بدن آنها آب زیادی وجود دارد، اما به دلیل جثه کوچکشان مقدار کمی مایعات نیز دارند. بنابراین، حتی تغییرات کوچک در سطح آب در بدن آنها می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت آنها داشته باشد.

فواید آب برای کودکان

مضررات نوشیدن غیر از آب

وقتی به بزرگسالی می‌رسیم، بیشتر مردم نوشیدن قهوه برای هوشیاری و دلستر مالت جو را در محیط‌های اجتماعی کشف می‌کنند. نوشیدن این نوشابه‌ها در حالی که در حد اعتدال خوب هستند و دارای اثر ادرارآور هستند. به این معنی که باعث افزایش ادرار می‌شوند تا مایعات بیشتری از دست بدهید. اگر به طور منظم قهوه می‌نوشید یا در یک شب بیش از حد می‌نوشید، مهم است که مایعات از دست رفته را جایگزین کنید. بین نوشیدنی‌های دیگر مقدار زیادی آب بنوشید و مطمئن شوید که قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب، حسابی به بدنتان آب برسانید.

سیگنال های تشنگی ضعیف تر

بسیاری از مردم فقط زمانی آب یا دیگر نوشابه‌هارا می‌نوشند که احساس تشنگی کنند. اما در واقع، باید به اندازه کافی نوشیدنی بنوشیم که به نقطه تشنگی نرسیم. با افزایش سن، به ویژه از سن 50 سالگی، احساس تشنگی ضعیف تر می‌شود. حتی زمانی که به آب بیشتری نیاز داریم. به همین دلیل، برای افراد مسن‌تر مهم‌تر است که به‌جای اینکه منتظر بمانند تا احساس تشنگی کنند، به طور منظم نوشیدنی بنوشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *