دفتر مرکزی: 66097851 | مرکز تعمیرات: 66097859 | شعبه شرق: 77978135 | شعبه هفت تیر: 88836102 | شعبه جنوب: 55300568 | شعبه غرب: 44153186 | شعبه شمال: 26721443 | شعبه اسلامشهر و رباط کریم: 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

توضیح قطعات آبسردکن

قطعات آبسردکن با نقشه‌ی انفجاری و توضیح

همان که می‌دانید دنیای پیرامون ما بر اساس نظم شکل گرفته‌است. دستگاه‌های خنک‌کن و سیستم‌های گرمایش که محوریت عملکرد ابسردکن را تشکیل می‌دهند از این قاعده مستثنی نیستند. دستگاه‌های آبسردکن از قطعاتی مصرفی ( مدت زمان کوتاه چرخه‌ی عملکردی سالم ) و قطعات دائمی (مدت زمان طولانی چرخه‌ی عملکردی سالم ) تشکیل شده‌اند.

قطعات آبسردکن

در این مقاله به توضیح و تشریح قطعات الکتریکی مکانیکی آبسردکن می‌پردازیم. فهرستی از آنچه در این مقاله می‌گوییم برای دسترسی سریع‌تر شما قرار داده شده‌است. همچنین نمونه‌ای از دیاگرام قطعات آبسردکن به همراه نقشه‌ی الکتریکی مدار آورده شده است.

قطعات آبسردکن

قسمت‌های مختلف آبسردکن عبارتند از:
1) کمپرسور: کمپرسور وسیله ای مکانیکی است که فشار گاز را با کاهش حجم آن افزایش می دهد. کمپرسور هوا نوع خاصی از کمپرسور گاز است.
2) موتور: موتور الکتریکی یک ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.
3) گیرنده: عمل انتقال مایع را بدون این که کار ترمودینامیکی برروی سیال انجام دهد، برعهده دارد.
4) کندانسور: در سیستم هایی که شامل انتقال حرارت هستند، کندانسور یک مبدل حرارتی است که برای متراکم کردن یک ماده گازی به حالت مایع از طریق خنک کردن استفاده می شود.
5) شیر انبساط: شیر انبساط حرارتی یک عنصر کلیدی برای پمپ حرارتی است. این چرخه ای است که تهویه مطبوع یا خنک کننده هوا را ممکن می کند.
6) کویل های اواپراتور اطراف مخزن آب : سیم پیچ اواپراتور مبرد سرد شده را نگه می دارد که کمپرسور به داخل آن حرکت می کند.
7) مخزن آب: مخزن آب، ظرفی برای ذخیره آب است.
8) پوشش: وسیله‌ای برای جلوگیری از ضربه، خط و خش و سوراخ شدگی.
9) فشار سنج: فشار سنج در علم و مهندسی وسیله ای است که برای اندازه گیری یا نمایش اطلاعات فشاری خاص استفاده می‌شود.
10) فشار سنج دوم: تعریف مطابق مورد نهم می‌باشد.
11) عایق (پشم شیشه و غیره): از انتقال حرارت (یعنی انتقال انرژی حرارتی بین اجسام با دمای متفاوت) بین اجسام جلوگیری می‌کند.
12) لامپ فیلر: یک لامپ حسگر است که با مایعی پر شده است که خواص ترمودینامیکی آن شبیه به مبرد است.

شناخت قطعات مورد استفاده از آبسردکن، برای تعمیر اجزای آبسردکن بسیار بدردتان خواهد خورد.

دیاگرام قطعات آبسردکن

اساس کار قطعات آبسردکن

اصل کار آبسردکن بر اساس سیکل تبرید فشرده سازی بخار است. مبرد توسط کمپرسور فشرده می‌شود و به کندانسور می‌رسد. در آنجا توسط یک فن خنک می‌شود. مایع فشار قوی پس از خنک شدن توسط کندانسور در یک گیرنده جمع آوری می‌شود و از آنجا به شیر انبساط می‌رود. شیر انبساط بسته به بار روی اواپراتور، مقدار مورد نیاز مبرد را می‌گیرد.

اساس کار قطعات آبسردکن

با عبور مبرد از شیر انبساط، دمای آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد ( تا 10- درجه سانتیگراد ). فشار آن نیز پایین می‌آید. سپس این مبرد مایع از لوله‌ی تارمویی‌های اواپراتور که مخزن آب را احاطه کرده است (ممکن است آب در آن ذخیره شود) عبور می‌کند. مبرد مایع در کویل‌ها گرمای نهان خود را از آب جذب می‌کند و آن را خنک می‌کند.
مبرد مایع هنگام عبور از سیم‌پیچ‌های تبخیر کننده به بخار تبدیل می‌شود و تا زمانی که سیم پیچ‌ها را ترک می‌کند تقریباً به بخار خشک تبدیل می‌شود. این بخار دوباره از طریق کمپرسور فشرده می‌شود. به این ترتیب این چرخه بارها و بارها تکرار می‌شود. زیرا آب سرد شده ممکن است تخلیه شود و آب تازه برای خنک شدن به مخزن اضافه شود. حال با اساس کار قطعات آبسردکن آشنا شدیم و به سراغ کارکرد الکتریکی قطعات آبسردکن در مدار خواهیم پرداخت.

مدار الکتریکی آبسردکن

در آبسردکن از دو موتور القایی تک فاز استفاده می‌شود. یکی موتور فن و دیگری موتور کمپرسور. موتور فن یک موتور استارت خازن است اما خازن آن (CF)  در طول کار نیز در مدار باقی می‌ماند.

عملکرد موتور فن؛ خنک کردن کندانسور با گردش اجباری توسط یک فن است. کمپرسور توسط یک فن گردش می‌کند. موتور کمپرسور یک موتور استارت خازن و خازن است. خازن (CC) مورد استفاده در موتور کمپرسور در مقایسه با موتور فن دارای ظرفیت بالایی است. خازن ضریب قدرت و گشتاور راه اندازی موتور را بهبود می‌بخشد.

مدار الکتریکی آبسردکن

از محافظ اضافه بار و ترموستات نیز در آبسردکن استفاده می‌شود. هنگامی که آب آبسردکن به دمای مطلوب رسید، ترموستات غوطه ور در محفظه آب کار می‌کند و منبع تغذیه موتور را قطع می‌کند.

چکیده

خب تا اینجا متوجه شدیم که هرکدام از قطعات آبسردکن به چه نحوی کار می‌کنند. همچنین این قطعات به چه طریقی در مدار قرار می‌گیرند. اگر عملکرد آبسردکن دچار اختلال شد، متوجه می‌شویم برای تعمیر آبسردکن چه باید بکنیم و کدام قطعه‌ یا قطعات آبسردکن را بایستی تعمیر یا تعویض کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *